Po ilgo teismo proceso, tiesa pagaliau išaiškinta. JAV pesticidų gamintojas „Monsanto“, kurį neseniai įsigijo Vokietijos milžinė „Bayer“, sukėlė vėžį Dewaynui Lee Johnsonui. Kalifornijos aukščiausiojo teismo didžioji vertinimo komisija San Franciske paskyrė korporacijai „Monsanto“ (dabartinis „Bayer“) atlyginti Johnsonui padarytą žalą, įvertintą 289 milijonais JAV dolerių. Johnsonas, dirbantis mokyklos kiemo prižiūrėtoju, ką tik paženklino istoriją ne tik dėl savojo laimėjimo, bet ir dėl didžiulės pergalės mokslo srityje.

Teismo verdiktas aiškus: kompanija žinojo, kad jų gaminamas herbicidas „Roundup“ gali pakenkti, bet nesiteikė apie galimą žalą informuoti produkto vartotojų. Nukentėjusiajam, 46-erių metų Johnsonui, pasireiškė ne Hodžkino limfoma, priskiriama didelei piktybinių kraujo ligų grupei. Pastarasis į teismą kreipėsi po piktžoles naikinančios priemonės „Roundup“ naudojimo, kurios veiklioji medžiaga – glifosatas – sukėle Johnsonui vėžį.

Glifosatas, geriausiai žinomas kaip plačiausiai naudojamas herbicidas žemės ūkyje, pastarosiomis dienomis dar labiau paaštrino aršią diskusiją viešojoje erdvėje, kurioje daugiausiai kritikos susilaukė „Monsanto“. Skandalingai išgarsėjęs žemės ūkio grandas veisia genetiškai modifikuotus pasėlius, atsparius herbicidiniam glifosato poveikiui. Tokia idėja taip pat nepatinka triukšmingų diskusijų dalyviams, negailintiems kritikos genetiškai modifikuotų produktų atžvilgiu.

Daugeliui abejojančių glifosato kancerogeniniu poveikiu, Johnsono bylos verdiktas tapo galutiniu įrodymu, jog ši cheminė medžiaga, vis dėlto, iš tikrųjų sukelia vėžį. Šis istorinis teismo sprendimas ateityje turėtų padėti išvengti potencialių tragiškų atvejų, susijusių su šiuo toksišku herbicido naudojimu. Vien tik JAV šiuo metu yra užfiksuota dar 4 tūkst. panašių atvejų, kuomet nukentėjusieji skundžiasi išgyvenantys „Roundup“ produkto šalutinį poveikį organizmui.

Kompanijos produktas, piktžolių naikintojas „Roundup“, buvo patvirtintas esantis „saugus“, net ir po to, kai 2015 m. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pateikė ataskaitą, deklaruojančią „Roundup“ kaip „tikėtinai kancerogeninę“ prekę. Pateikdami atsaką, „Monsanto“ kratėsi šios etiketės, ramindami, jog jų produktai negali sukelti vėžio. Tokiu būdu, įmonė klaidino, specialiai savo klientams nepranešdama apie „galimas“ „Roundup“ kancerogenines savybes.

Bobby Kennedy Jaunesnysis, vienas iš advokatų, atstovaujančių Johnsonui, šį atvejį pavadino kaip kovą tarp „Monsanto mokslinių tyrimų ir Amerikos teisingumo sistemos“. Neabejotina, kad „Monsanto“ skleidžiama propaganda, ilgą laiką gebėjusi sėkmingai prisidengti „mokslo“ etikete, šį kartą teisėjų neįtikino. Tęstamas „Monsanto“ atvejo temą, Kennedy kompanijos elgesį palygina su „tabako pramonės kurtais žaidimas“, kurių panašus principas leidžia įmonei išsisukti ir laviruoti tarp ribos, kurioje nėra atsakomybės. „Yra pateikta daug mokslinių įrodymų, kurie patvirtina, kad „Monsanto“ produktas sukėlė jam (Johnsonui) vėžį“, – tvirtina nukentėjusiojo advokatas.

Pritariantys „Monsanto“ pralaimėjimui teigia, jog byla prieš korporaciją atskleidė ne tik bendrovės „neatsargumą“, bet ir norą paslėpti pelną įrodančius nuostolius. Šiuo metu naujieji „Monsanto“ investuotojai „Bayer“ nerimauja dėl tolimesnių pavojų, mat nusiskundimai kompanijos produkcija, ant jų, nemažėja. Viena didžiausių pasaulyje verslo bei finansų naujienų agentūrų„Bloomberg“, paskelbė, jog įmonė jau gali tikėtis potencialių ieškinių dėl „Dicamba“ – antrojo geriausiai parduodamo produkto – šalutinio poveikio. Šią vasarą minėtasis herbicidas buvo purškiamas JAV ūkininkų laukuose, kad kovotų su „Roundup“ atspariomis piktžolėmis.

 

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: