"Sothebys" archyvo nuotr.

Kasmet aukcionuose vyksta kvapą gniaužiančios turtų, įtakos ir dramos scenos siekiant įsigyti pačius netikėčiausius paveikslus. Pasaulyje vis didėjant turtingų žmonių skaičiui, šie multimilijonieriai renkasi investuoti į retus meno kūrinius, o derėjimosi kovos metu kainos gali išaugti iki protu nesuvokiamų sumų, kurias nulemia paveikslo retumas, būklė ir kilmė, o kartais – tiesiog prestižas. Kviečiame pasižvalgyti po brangiausiai aukcionų metu parduotų paveikslų galeriją ir įvertinti meno kūrinius savo akimis.

10. Claude Monet „Šieno kupetos“ (Meules, 1890)

Šis vieno žinomiausių dailininkų Claude Monet Prancūzijoje sukurtas paveikslas anksčiau buvo nupirktas ir priklausė filantropine veikla užsiimančiai porai, 1982 m. atvykusiai į Paryžių. 2019 m. „Šieno kupetos“ buvo parduotos už beveik 110,7 mln. dolerių. Tokią sumą nulydėjusią tylą netrukus sekė garsūs aplodismentai, kuriuos buvo galima girdėti ir už salės ribų. Stulbinančio saulėlydžio pirkėjas publikai išliko anonimu. Tai brangiausiai parduotas Claude Monet darbas.

Wikimedia Commons. nuotr.

Šis paveikslas įkvėptas paties menininko namų – 1890 m. būdamas 50-ies, C. Monet pirmą sykį nusipirko žemės sklypą, o šieno kupetos buvo dažnas vaizdas šalia buvusiuose laukuose. Tiesa, tokių paveikslų yra ne vienas – „Šieno kupetos“ priklauso 15 paveikslų sudarančiai serijai, kuriose kupetos vaizduojamos skirtingu dienos metu ir skirtingais metų laikais.

Wikimedia Commons. nuotr.

9. Pablo Picasso „Jauna mergaitė su gėlių pintine“ (Young Girl with a Flower Basket, 1905)

Rokfeleriai (The Rockfellers) yra viena labiausiai žinomų šeimų Jungtinėse Amerikos Valstijose. Rokfeleriai gali pasigirti milžiniškais turtais ir dėl to anksčiau buvo dažnai vadinami „neoficialiai karališkaja“ šeima. Šį paveikslą jie įsigyjo dar 1968 m., bet 2018 m. nusprendė paleisti didžiąją dalį savo įspūdingos meno kolekcijos. Paveikslas buvo parduotas už žadą atimančius 115 mln. dolerių. Nors ši suma atrodo didelė, tai nėra brangiausiai parduotas dailininko paveikslas.

Kaip ir minima pavadinime, šiame paveiksle vaizduojama jauna nuoga mergina, laikanti pintinėlę gėlių. Manoma, kad ji ne tik pardavinėja gėles, bet dėl nuogo kūno ir niūrios minos, yra įtraukta į vaikų prostituciją. Paveikslą Picasso nutapė rudenį, grįžęs namo į Paryžių po savo kelionės į Olandiją. Šiam Picasso paveikslui įtaką darė ne tik patirtis užsienyje, bet prancūzų neoklasicizmo atstovas Ingres.

Wikimedia Commons. nuotr.

8. Edvard Munch „Šauksmas“ (The Scream, 1895)

Edvard Munch sukūrė net keturias savo populiariausio paveikslo versijas, o trys iš jų yra visam laikui apgyvendintos Norvegijos muziejuose – Edvardo Muncho muziejuje Osle ir Nacionalinėje Norvegijos galerijoje. Vienintelis privačiose Peter Olsen rankose likęs kūrinys 2012 m. atkreipė viso pasaulio meno bendruomenės dėmesį. Parduoti šį paveikslą užtruko vos 12 įtampos kupinų minučių – per tokį trumpą laiką kaina užkopė iki 119,9 mln. dolerių. Kaip ir yra įprasta, naujasis vertingo paveikslo savininkas laikomas paslaptyje.

„Šauksmas“ yra laikomas asmeninės kančios išraiška. E. Munch motina mirė, kai jam buvo vos 5-eri; jo sesuo Sophie mirė, kai jam buvo 14 metų; jo tėvas mirė menininkui būnant 25-erių, o likusi sesuo Laura susirgo šizofrenija ir buvo uždaryta į psichiatrijos ligoninę Ekebergo mieste. Paveiksle matoma Ekebergo kalva, nuo kurios praeiviai galėdavo girdėti riksmus iš ligoninės bei iš netoliese buvusios gyvulių skerdyklos. Ta pati vieta žinoma ir dėl savižudybių gausos.

Wikimedia Commons. nuotr.

7. Gustav Klimt „Auksinė moteris“ (The Woman in Gold, 1907)

Kosmetikos gėrybių gerbėjai puikiai žino Robert Lauder vardą – jis neįtikėtinai turtingas magnatas, kurio vardu sukurtas vienas iš žinomiausių kosmetikos prekių ženklų. Tačiau ne tiek daug žmonių žino, kad už paveikslą, laikomu pagrindiniu menininko G. Klimt šedevru, Robert Lauder sumokėjo 135 mln. dolerių. Nors R. Lauder ir vengia atskleisti galutinę pirkinio kainą, artimi šaltiniai 2006 m. patvirtino meno entuziastų spėliones.

Paveikslas buvo įveltas į skandalą – jis tapo teisinio konflikto ašimi tarp Austrijos valdžios ir moters, pavaizduotos paveiksle, dukterėčios. Ji teigė, kad šis, kartu su dar keturiais paveikslais, buvo pavogtas nacių Antrojo pasaulinio karo metu. Teismas sutiko su dukterėčios pareiškimu.

Wikimedia Commons. nuotr.

6. Qi Baishi „12 kraštovaizdžių“ (12 Landscape Screens, 1925)

2017 m. Qi Baishi paveikslas savo pardavimo metu sumušė porą rekordų – trumpą laiką tai buvo brangiausiai parduotas paveikslas bei už didžiausią kainą parduotas kinų autoriaus darbas. Šis meno kūrinys savo pirkėjui kainavo 140,8 mln. dolerių. Tuo metu kritikai tai matė kaip didėjančią Azijos įtakos reprezentaciją mene. Milžinišką sumą sumokėjęs pirkėjas neatskleidžia savo tapatybės ir šis paveikslas viešai neprieinamas.

Qi Baishi paveikslas buvo pirmasis Kinijos menininkas aukciono metu peržengęs 100 mln. dolerių ribą. „12 kraštovaizdžių“ tai rašalo teptukais tapytas piešinių rinkinys. Menininkas labiausiai pagarsėjęs savo kaligrafijos darbais, o šis yra laikomas vienu išraiškingiausių jo paveikslų. Meno ekspertai mano, kad paveikslas gimė tada, kai dailininkas išvyko keliauti po Kiniją – dėl to jame galima išvysti tiek kalnų, tiek vandens telkinių.

Wikimedia Commons. nuotr.

5. Francis Bacon „Trys Luciano Freudo etiudai“ (Three Studies of Lucian Freud, 1969)

Airijoje gimusio britų tapytojo Francis Bacon paveikslas išgarsėjo ne tik dėl savo reputacijos, bet ir dėl šlovės bei tarptautinio žinomumo, kurį atnešė nutapytas menininkas Lucian Freud. Kritikai kūrinį vertina kaip dviejų menininkų santykių simbolį. „Trys Luciano Freudo etiudai“ užtruko vos 10 varžytinių minučių išstumti Edvard Munch „Šauksmą“ iš brangiausiai parduoto paveikslo vietos – šis kūrinys 2013 m. kainavo 142,4 mln. dolerių. Dėl šio paveikslo varžėsi net 7 pirkėjai.

Viename pirmųjų „šiuolaikinio meno“ laikais nutapytų darbų pavaizduotas Lucian Freud, sėdintis ant medinės kėdės oranžiniame fone. Nepaprastas vaizdas susikuria dėl šviesos ir erdvės pavaizdavimo, susikertančio su detaliu menininko atvaizdu. Šis kūrinys leido F. Bacon tapti vienu žymiausių 20 a. vidurio modernaus meno vardų.

Wikimedia Commons. nuotr.

4. Van Gogh „Daktaro Gachet portretas“ (Portrait of Doctor Gachet, 1897)

Vienas garsiausių olandų tapytojo Van Gogh kūrinių, kuriame vaizduojamas paskutiniais jo gyvenimo metais menininką slaugęs gydytojas, 1990 m. buvo parduotas Japonijos verslininkui. Už jį teko pakloti net 82,5 mln. dolerių. Tuo metu buvo drastiška demonstruoti savo turtus perkant vertingus meno kūrinius ir tokia suma šokiravo pasaulį. Dėl šios priežasties paveikslas užkilo į brangiausiųjų dešimtuką.

Taip pat, meno ekspertams nerimą sukėlė pirkėjo pareiškimas, kad jam mirus, Van Gogh kūrinys būtų kremuojamas kartu su juo. Ar pirkėjo prašymas buvo įvykdytas iki šiol nėra žinoma – bet kokios paveikslo paieškos buvo bevaisės.

Šio paveikslo istorija taip pat įdomi – gydytojo vizitų pradžioje, Van Gogh nepasitikėjo juo, laiškuose broliui pasakodamas, kad Gachet „serga labiau nei aš.“ Tačiau vėlesniuose laiškuose menininkas teigia, kad gydytojas jam tapo tikru draugu. Judviejų bendravimo laikas Van Gogh buvo tikrai įkvepiantis – per šį laikotarpį jis sukūrė daugiau kaip 70 paveikslų, o tarp jų ir šis.

Wikimedia Commons. nuotr.

3. Amadeo Modigliani „Nu Couché“ (1917)

Dėl Paryžiuje paskutiniais Pirmojo pasaulinio karo metais nutapyto paveikslo A. Modigliani teko susidurti su tikra pasipiktinimo banga – pirmą kartą jį eksponuojant kilo skandalas dėl vaizduojamo nuogo moters kūno. Prie Berthie Weill galerijos susirinkusi pikta minia privertė policiją uždaryti parodą. Tačiau laikai pasikeitė ir 2015 m. aukciono dalyviai dėl jo ėjo iš proto – galutinė paveikslo kaina pasiekė stulbinančią 170,4 mln. dolerių sumą. Jį įsigyjo kinų pora Liu, pasirinkusi eksponuoti jį savo privačiame muziejuje Šanchajaus mieste. Dėl paveikslo rungėsi 7 žmonės.

Šiame ekspresionizmo šedevre vaizduojama nuoga moteris, gulinti ant prabangios raudonos sofos. Kūrinys pavertė A. Modigliani vienu geidžiamiausių ir labiausiai kolekcionuojamų ekspresionizmo judėjimo menininkų – iš tiesų, kaip ir Picasso, tik darbų retumas sutrukdė jo paveikslams pasiekti dar aukštesnes kainas.

Wikimedia Commons. nuotr.

2. Pablo Picasso „Alžyro moterys O versija“ (Les Femmes d’Alger Version O, 1954-1955)

2015 m. iš tiesų reikšmingi aukcionų pasauliui – tais pačiais metais buvo parduota antrojoje ir trečiojoje dešimtuko vietose atsidūrę paveikslai. Šio paveikslo įkvėpimo šaltiniu tapo Europos menininkas Delacroix, kuriuo P. Picasso labai žavėjosi. „O versija“ yra paskutinė paveikslų serijos dalis. 2015 m. jos išankstinė vertė buvo 140 mln. dolerių, tačiau varžytuvių metu kaina pramušė dangų – paveikslas buvo nupirktas už 179,4 mln. dolerių buvusiam Kataro ministrui pirmininkui.

„Alžyro moterų O versija“ iš rankų į rankas keliavo jau ilgai – 1956 m. už 212,500 tūkst. paveikslą nusipirko Victor ir Sally Ganz. Vėliau, 1997 m., paveikslas buvo parduotas už 31,9 mln. dolerių.

Šis P. Picasso paveikslas yra puikus vėlyvojo kubizmo pavyzdys, kuris buvo pradėtas 1954 m., netrukus po prancūzų menininko, kuriuo jis itin žavėjosi, Henri Matisse mirties.

Wikimedia Commons. nuotr.

1. Leonardo Da Vinci „Salvator Mundi“ (1500)

Dešimtuko Everestą užkariavęs brangiausias ir prieštaringiausias kada nors aukcione parduotas paveikslas priklauso ne kam kitam, kaip pačiam Leonardo Da Vinci. Iš dvidešimties vis dar išlikusių meno kūrinių, „Salvator Mundi“ yra vienintelis tebelaikomas privačioje kolekcijoje. Neįtikėtina galutinė 450 mln. dolerių kaina 2016 m. sukėlė daugybę apkalbų, kas galėjo būti potencialus paveikslo pirkėjas. Galiausiai kalbos apsistojo ties Saudo Arabijos sosto įpėdiniu į princus Mohammed bin Salman. Varžytuvės dėl šio paveikslo truko net 19 minučių.

Meno bendruomenėje ginčai dėl šio paveikslo autentikos kyla ir iki šios dienos. „Salvador Mundi“ toks skandalingas, kad apie jį net gi yra sukurta „Netflix“ dokumentika.

„Salvador Mundi“ vaizduoja Kristų, viena ranka rodantį kryžiaus ženklą, o kita laikantį rutulį. Ilgą laiką buvo tik spėliojama, kad tai Da Vinci paveikslas, tačiau spėliones patvirtino 2006 m. atlikta restauracija.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: