Liubov Sobol (Kairėje) / Asmeninio archyvo nuotr.

Kremliaus opozicijos kritiko Aleksejaus Navalno įkurto Kovos su korupcija fondo (FBK) teisininkė Liubov Sobol po arešto išeidama į laisvę teigė, kad jos sulaikymas tebuvo „kerštas“ dėl Navalno, kuris išgyveno neseniai įvykusį pasikėsinimą į jo gyvybę.

Manau, kad ši byla prieš mane, pirmiausia, yra kerštas prieš Navalną ir nesvarbu, kaip absurdiškai tai skamba, kerštas, dėl jo išgyvenimo po apnuodijimo cheminiu ginklu, kerštas dėl jo anti-korupcinės veiklos,“ Sobol kalbėjo apie kaltinimus, kilusius dėl paskambinimo į Federalinės saugumo tarnybos pareigūno duris, kuris įtariamas dėl Navalno apnuodijimo rugpjūtį.

Kadangi dabar jam negali nieko padaryti, jie, matomai, nusprendė keršyti man,“ teigė Sobol, paskelbusi, jog yra nekalta ir, kad šie kaltinimai „absurdiški“.

Policija Sobol sulaikė gruodžio 25 d., o vėliau ji buvo apklausta pagrindinės Rusijos tyrimų tarnybos, Rusijos tyrimų komiteto. Kriminalinio tyrimo metu, kurį pradėjo dėl grupės žurnalistų ir aktyvistų, įskaitant Sobol, bandymo pasikalbėti su FST pareigūnu jo namuose, gruodžio 21 d., ją apklausė šešis kartus.

Nustatyta, kad įrašyto telefoninio pokalbio metu su Navalnu, kuomet buvo aptariamas anti-korupcijos aktyvisto apnuodijimas, kalbėjo FSB pareigūnas Konstantinas Kudriavcevas.

Gruodžio 21 d. Navalnas paviešino pokalbio įrašą, kuriame Kudriavcevas patiki, jog kalba su Rusijos apsaugos pareigūnu ir laisvai apibūdina Navalno apnuodijimo, sovietine nervus paralyžiuojančia medžiaga, aplinkybes.

Tyrimas dėl Sobol pažeidimo „panaudojant smurtą ar grasinant jį panaudoti“ pradėtas po to, kai Kudriavcevo motina pateikė skundą.

Sobol statusas per apklausą buvo pakeistas iš liudytojos į įtariamosios ir sulaukė kaltinimų pagal Rusijos Federacijos baudžiamąjį kodeksą. Jei ją pripažins kalta, jos laukia įkalinimas nuo 2 iki 5 metų.

Kalbėdama interviu kanalui „TV Dozhd“, Sobol teigė, kad kaltinimai prieš ją taip pat buvo įspėjimas žurnalistams, įsitraukusiems į Navalno apnuodijimo bylą.

Jūs, „Dozhd televizija“, susisiekėte su vienu iš [Navalno] nuodytojų, nuvykote į jo butą ir bandėte jį apklausti. O aš nuvykau į kitą butą. Į kito nuodytojo butą atvyko „CNN“, sakė ji.

Štai kodėl manau, kad jie tikrai bijo, jog žurnalistai pradės klausinėti žmonių, bandžiusių nužudyti Navalną. Žurnalistus jie bando įbauginti ir per mane.“

Prieš suėmimą Sobol „Twitter“ socialiniame tinkle pasidalijo vaizdo įrašu, kuriame užfiksuotas policijos reidas jos bute gruodžio 25 d. Vaizdo įraše girdima, kad kažkas tranko į jos namų duris ir reikalauja, kad jas atidarytų, o jos 7 m. dukra verkia.

Jie beldė į duris ir sakė, kad čia policija. Akivaizdu, kad krata vyks mano namuose. Man dar niekada nedarė kratos. Na, bet viskam yra pirmas kartas. Žinoma, tai dėl to, kad neseniai nuėjau pas Navalno nuodytoją,“ vaizdo įraše kalba Sobol.

Anot Navalno šalininkų, policija apieškojo Sobol butą, atėmė jos kompiuterius ir telefonus.

Navalnas savo apnuodijimu apkaltino prezidentą Vladimirą Putiną. Rugpjūčio 20 d. skrisdamas iš Tomsko į Maskvą aršus Kremliaus kritikas ir Putino priešas pasijautė prastai. Skrydis buvo nukreiptas į Omską, kuriame rusų gydytojai teigė, jog nerado jokių įkalčių dėl apnuodijimo ir Navalnui sukėlė dirbtinę komą. Vėliau jį perkėlė į ligoninę Vokietijoje.

Laboratorijos testus trijose skirtingose Europos šalyse, kuriuos patvirtino Cheminio ginklo uždraudimo organizacija, paskelbė, kad Navalnas buvo apnuodytas Novičioko grupei priklausančia, nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Teigdama, kad dar reikia įrodymų, Rusija atmetė šaukimus pradėti tyrimą dėl apnuodijimo ir paneigė bet kokį valstybės pareigūnų dalyvavimą šiame apnuodijime. Pareiškime spalį, kurį Sobol vadina „visišku svaičiojimu“, Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas apkaltino Navalną dėl bendradarbiavimo su JAV Centrine žvalgybos valdyba.

Maskvos teismas atskiroje byloje nurodė, kad verslininkui, kuris glaudžiais ryšiais susijęs su Putinu, pateikusiam ieškinį dėl šmeižto Sobol, Navalnas ir FBK kartu turi sumokėti 87,6 mln. rublių (970 tūkst. eurų).

Anksčiau šiemet Sobol paskelbė, kad dalyvaus 2021 m. vyksiančiuose parlamento rinkimuose.

Šiuo metu Navalnas vis dar yra Vokietijoje, kur sveiksta po apnuodijimo. Datos, kuomet planuoja sugrįžti namo, Navalnas neatskleidžia.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: