Aleksejus Navalnas / Asmeninio archyvo nuotr.

Kremliaus kritikui ir anti-korupcijos aktyvistui Aleksejui Navalnui Rusijos Federalinė bausmių vykdymo tarnyba (FSIN) nurodė nedelsiant grįžti iš Vokietijos, kur dabar sveiksta nuo beveik mirtimi pasibaigusio apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, arba turės sėsti už grotų.

Gruodžio 28 d. pareiškime, bausmių vykdymo tarnyba apkaltino Navalną dėl lygtinės laisvės atėmimo bausmės pažeidimo, susijusio su 2014 m. nuosprendžiu dėl sukčiavimo ir dėl Bausmių vykdymo inspekcijos vengimo.

Rugpjūčio 20 d. skrisdamas iš Tomsko į Maskvą Navalnas pasijautė prastai ir buvo gydomas bei jam buvo sukelta dirbtinė koma ligoninėje Sibire. Vėliau jį perkėlė į pasaulinio lygio ligoninę Vokietijoje.

Laboratorijos testus trijose skirtingose Europos šalyse patvirtino Cheminio ginklo uždraudimo organizacija ir paskelbė, kad Navalnas buvo apnuodytas Novičioko grupei priklausančia, nervus paralyžiuojančia medžiaga. Dėl šių išvadų Europos Sąjunga įvedė sankcijas šešiems Rusijos pareigūnams ir valstybės tyrimų institutui.

Rusijos valdžia patvirtino, kad prieš Navalną išgabenant į Vokietiją, jo kūne nebuvo rasta jokių nuodų pėdsakų ir atsisakė pradėti tyrimą dėl šio įvykio. Dėl apnuodijimo Navalnas apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną.

Tarnyba paminėjo britų medicinos leidinio „The Lancet“ straipsnį, teigdama, kad Navalnas iš Berlyno „Charite“ ligoninės buvo išleistas rugsėjį ir, kad jis visiškai atsigavo iki spalio vidurio.

Nuteistasis nevykdo jam teismo skirtų įsipareigojimų ir vengia Bausmių vykdymo inspekcijos (UII) kontrolės,“ teigia FSIN.

Bandomasis laikotarpis dėl 3,5 m. lygtinės laisvės atėmimo bausmės Navalnui baigiasi gruodžio 30 d. Opozicionierius ir aršus Putino kritikas sakė, byla pagrįsta politiniais motyvais. Jei Rusijos pareigūnai pripažins šiuos tariamus pažeidimus, lygtinė laisvės atėmimo bausmė gali būti pakeista į kalėjimą už grotų

Gruodžio 28 d. Navalno advokatas Vadimas Kobzevas „Twitter“ pranešė, kad Bausmių vykdymo inspekcija įsakė Navalnui pasirodyti jų biure gruodžio 29 d.

Navalnas, kuris neatskleistu laiku yra pažadėjęs grįžti namo, teigė, jog Rusijos vyriausybė šiuo nurodymu pripažino, kad jis buvo apnuodytas.

Navalno atstovė spaudai Kira Jarmyš „Twitter“ rašė, kad Navalnui sugrįžti į Rusiją iki termino pabaigos yra neįmanoma ir, kad jis vis dar sveiksta po apnuodijimo.

Nėra jokių šansų, kad į Maskvos Bausmių vykdymo inspekciją jis nuvyks rytoj. Bet ar FSIN bent kiek galvoja sveiku protu? Jiems buvo duotas įsakymas ir jie jį pildo,“ rašė ji.

Navalnas sukėlė tikrą audrą, kai gruodžio 21 d. pasidalijo telefoninio pokalbio garso įrašu, kuriame jis laisvai kalbėjosi apie apnuodijimą su FSB pareigūnu. Nustatyta, kad pokalbio metu kalbėjo pareigūnas Konstantinas Kudriavcevas, kuris patiki, jog kalba su Rusijos apsaugos pareigūnu ir laisvai apibūdina Navalno apnuodijimo aplinkybes.

Ilgametė Navalno bendražygė ir jo įkurto Kovos su korupcija fondo (FBK) teisininkė Liubov Sobol neseniai buvo apkaltinta „sunkiu pažeidimu“, kuomet gruodžio 21 d. paskambino į Kudriavcevo namų duris ir bandė jį apklausti dėl kiek anksčiau tądien paskelbto garso įrašo.

Gruodžio 25 d. policija ją sulaikė, apieškojo jos namus ir konfiskavo kompiuterius bei telefonus. Gruodžio 27 d. ji buvo apkaltinta ir paleista į laisvę. Jei Sobol pripažintų kalta, dėl kaltinimų, kuriuos ji vadina „kerštu“ dėl Navalno išgyvenimo nuo apnuodijimo, jos laukia įkalinimas nuo 2 iki 5 metų.

Taip pat gruodžio 29 d. Aleksejui Navalnui iškelta visiškai nauja byla, politikas Rusijos jėgos struktūrų apkaltintas esą pasisavino beveik pusės Kovos su korupcija fondui paaukotų lėšų.

Naujienos iš interneto

Taip pat skaitykite: