Pixbay.com archyvo nuotr.

Pasauliui toliau kovojant su koronavirusu, jis taip pat kovoja su kitokia epidemija: dezinformacija. Ši „infodemija“ yra tokia pat kenksminga, kaip ir pats COVID-19, todėl žmonės sumenkina ligos sunkumą ir nepaiso visuomenės sveikatos patarimų. Neseniai atlikus Johno S. ir Jameso L. Knighto fondo ir „Gallup“ apklausą paaiškėjo, kad keturi iš penkių apklaustųjų sako, kad didžiausia žiniasklaidos problema yra neteisingos informacijos platinimas internete. Net ir turint prieinamų įrodymų, įsitikinimus sunku pakeisti. Sąmokslo teorijos klesti krizės metu, o jas paprastai sukelia baimė ir nerimas. Straipsnyje pateikta keletą populiauriausių koronaviruso sąmokslo teorijų.

Koronavirusas buvo sukurtas Kinijos laboratorijoje

Kadangi COVID-19 virusas pirmą kartą atsirado ir paplito Wuhane (Kinija), JAV prezidentas Donaldas Trumpas be įrodymų tvirtino, kad jis prasidėjo ten esančioje laboratorijoje. Kai kurie sąmokslo teoretikai netgi spėjo, kad jis buvo sukurtas kaip biologinis ginklas, nors JAV žvalgybos agentūros kategoriškai paneigė šią galimybę teigdamos, kad žvalgybos bendruomenė „sutinka su plačiu moksliniu sutarimu, kad COVID-19 virusas nebuvo žmogaus sukurtas ar genetiškai modifikuotas“. Amerikiečių populiarus mokslo žurnalas „Scientific American“ pranešė šių metų pradžioje, kad kinų virusologas Shi Zhengli, tiriantis šikšnosparnių kilmės koronavirusus, palygino patogeno seką su kitų koronavirusų seka, kurią jo komanda atrinko iš šikšnosparnių urvų, ir nustatė, kad tai neatitiko nė vieno iš jų. Reaguodama į raginimus atlikti nepriklausomą, tarptautinį viruso atsiradimo tyrimą, Kinija pakvietė tyrėjus iš Pasaulio sveikatos organizacijos. Tačiau įrodymai rodo, kad COVID-19 virusas nebuvo sukurtas laboratorijoje.

Patvirtintų susirgimų ir mirčių atvejų skaičius yra neteisingas

2020 m. gegužės mėnesio pradžioje, kai COVID-19 aukų skaičius visame pasaulyje siekė 250 000 tūkstančių, pasirodė trumpametražis filmas, kuris nuo tada vadinamas „pirmuoju tikriausiu COVID-19 eros sąmokslo vaizdo įrašu“. Filme buvo įterptas ilgas interviu su diskredituotu mokslininku Judy Mikovits, kuris melagingai teigė, kad COVID žuvusiųjų skaičius yra perdėtas siekiant atverti kelią didelės apimties vakcinacijos programai. Nuo šių metų pavasario sąmokslo teorijos specialistai – „koronaviruso neigėjai“ – naudoja grotažymę #FilmYourHospital, norėdami paskatinti žmones apsilankyti vietinėse ligoninėse, fotografuoti ir filmuoti, kad įrodytų, jog COVID-19 pandemija yra įmantri apgaulė. Ši sąmokslo teorija remiasi nepagrįsta prielaida, kad jei ligoninių automobilių stovėjimo aikštelės ir laukiamieji kambariai yra tušti, pandemija yra netikra arba nėra tokia sunki, kaip pranešė sveikatos priežiūros institucijos ir žiniasklaida.

Koronaviruso vakcina skirta žmonėms implantuoti sekimo prietaisus

2015 m. Vankuveryje vykusioje TED konferencijoje, korporacijos „Microsoft“ įkūrėjas, Billas Gatesas auditorijai pasakė: „Jei per ateinančius kelis dešimtmečius kas nors nužudys daugiau nei 10 milijonų žmonių, tai greičiausiai bus infekcinis virusas, o ne karas“. Dabar šio pokalbio vaizdo įrašas buvo peržiūrėtas daugiau nei 64 milijonus kartų. Pandemijos metu labai sparčiai išplito sąmokslo teorija, siejama su B.Gatesu. Jį kaltina vakcinų privalomumu ar netgi bandymu implantuoti žmonėms mikroschemas. 2020 m. Gegužę „YouGov“ ir „Yahoo News“ apklausa parodė, kad 44 proc. Respublikonų, 19 proc. Demokratų ir 24 proc. Nepriklausomų žmonių mano, kad B. Geitsas nori naudoti masinę koronaviruso vakcinaciją, kad žmonėms implantuotų sekimo prietaisus. B. Gatesas šią teoriją paneigė 2020 m. liepos 22 d. „CBS Evening News“ interviu su Norah O’Donnell: „Nėra jokio ryšio tarp šių dviejų dalykų. Aš nežinau, iš kur ši idėja atsirado“.

Dėl koronaviruso kaltas 5G ryšys

Bene labiausiai paplitusi teorija yra teiginys, kad 5G blogina imuninę sistemą ir tai padėjo išplisti COVID-19. Barrie’as Troweris yra sąmokslo teoretikas ir taip pat mano, kad 5G yra kaltas dėl greito COVID-19 plitimo. Jis mano, kad tai blogina imuninę sistemą ir kad pavojus slypi galingos jėgos pasaulinėje telekomunikacijų pramonėje. Jungtinėje Karalystėje įsikūrusi faktų tikrinimo organizacija „Full Fact“ paneigė šiuos gandus, tačiau 2020 m. balandžio mėnesį padegėjai sudegino 50 telefonų stiebų visoje Jungtinėje Karalystėje, kur jau išleista 5G technologija. Neoficialiai kalbama, kad dalis padegėjų buvo lietuvių migrantai.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: