Elonas Muskas / Instagram archyvo nuotr.

Elonas Muskas kuria prietaisą, atstatantį žmogaus smegenų funkcionalumą. Ši technologija turės galimybę betarpiškai sujungti žmones su kompiuteriais, suteiks jiems šansą susigyventi su dirbtiniu intelektu ir taip ženkliai išplėsti smegenų lūkesčius bei išgydyti žmones, turinčius klinikinių sutrikimų – tokias mintis dėstė išleistame straipsnyje šių dienų inovatyvumo kūrėjas Elonas Muskas.

Inovatyvumas – ar turime pakankamai žinių apie tai?

Naujasis pasaulis. Rytojaus pasaulis. Ateitis. Štai tokius žodžius galima sutikti dažno žmogaus aplinkoje. Tikriausiai kiekvienas neretai mąsto apie pasaulio modernumo kelionę, kaip greitai viskas keičiasi, plečiasi. Galbūt būtų sudėtinga atrasti individą, nesinaudojantį novatoriškomis technologijų „gėrybėmis“. Tačiau ar žinome apie visas šiuolaikinėje visuomenėje atsirandančias naujoves? Viena populiariausių technologijų – dirbtinis intelektas, atveriantis plačiausias galimybes mokslo srityje.

Dirbtinis intelektas (DI) – žodžių junginys neatsiejamas nuo šių dienų visuomenės. DI įvardijamas kaip technologinis mechanizmas, gebantis atkartoti žmogaus turimas panašias galimybes, t. y., argumentavimą, mokymąsi, planų kūrimą ir kūrybiškumą. 2018 metais „Adobe“ užsakė tyrimą, kurio tikslas buvo, apklausiant profesionalius dizaino kūrėjus, išsiaiškinti dirbtinio intelekto role jų kūrybiniame procese. Tyrimo metu buvo apibendrinta, jog DI poreikis ateityje išaugs ir giliai „įsišaknys“ daugelyje gyvenimo sričių. Tad iš ties nenuostabu, jog ši technologija „okupuos“ ne vieno žmogaus kasdienybę – o kas nenorėtų gyventi kokybiškiau?

Elonas Muskas – vienas pagrindinių „neuralink“ kūrėjų ir sumanytojų

Vienas garsiausių ir inovatyviausių asmenybės pavyzdžių, palčiai besidomint ir dirbant su dirbtiniu intelektu yra Elonas Muskas – “PayPal”, “SpaceX” bei “Tesla” autorius. Tai asmenybė iš didžiosios raidės. Kitoniškas, ambicingas ir tarsi vaikščiojanti „idėjų mašina“, turinti polinkį maištauti prieš tradicinį pasaulio suvokimą. Elon`as dėl savo unikalumo ir generuojamų idėjų dar apibūdinamas kaip Bill`o Gateso ir Steveʼo Jobso įpėdinis, kitaip tariant jis įtrauktas į unikumų sąrašus. Taip pat gerai žinantiems kino studijos „Marvel“ filmą „Geležinis žmogus“ Elonas Muskas – tai pagrindinio veikėjo Tonio Starko prototipas ir jis tuo išties didžiuojasi. Ne viename interviu vyras yra minėjęs, jog didžiulis Tonio Starko portretas kabo jo biuro koridoriuje.

Elon`as Muskas apsilankė vienoje iš Joe Rogano tinkalaidėje (angliškai „podcast”), kuriame aptarė dirbtinį intelektą, jo prognozuojamą ateitį ir pagrindinį vaidmenį sujungiant mašiną su žmogaus smegenimis: „jei negalite jų įveikti, prisijunkite prie jų“, – teigė Elonas Muskas. Žinoma, šio pokalbio metu kūrėjas atskleidė ir „neuralink“ idėjos vystymosi užkūlusius, veikimo principą ir jau prognozuojamus bandymus su žmonėmis.

Neuralink“ – kas tai?

Tikriausiai daugelis išgirdęs „neuralink“ žodį tapatina jį su nervinėmis smegenų ląstelėmis, technologijomis, modernumu ir su visu „futuristišku“ pasauliu. Iš dalies jūs ir nesuklysite taip pagalvoję. „Neuralink“ – tai prietaisas skirtas atstatyti pažeistų smegenų funkcionalumą. Pavyzdžiui, individams turintiems Alzheimerio ligą, šis įrenginys grąžintų jų pamirštus prisiminimus. Taip pat žmonės praradę klausos ar regos dovanas, galėtų vėl išgirsti savo artimųjų balsus, pamatyti jų besišypsančius veidus. Visa tai tikriausiai skamba kaip fiktyvaus pasaulio piešimo schema. Tačiau jau greitai „neuralink“ galimybės gali tapti realybe. „Neuralink“ mikroschemos kūrimo istorija prasidėjo dar 2016 metais ir idėja vis dar vystoma iki šių dienų. Muskas prognozavo, jog pirmieji tyrimai atliekami su žmonėmis turėtų vykti 2020metais. Visgi metams besibaigiant, tikriausiai dėl visos Covid – 19 situacijos, šie bandymai bus nukelti į 2021 metus.

Kaip veikia „neuralink“ ?

Mūsų smegenyse yra 86 milijardai neuronų. Neuronai, kaip iš biologijos pamokų visiems žinoma, siunčia ir gauna informaciją. Visgi neuronų egzistuoja įvairiausių skirtingų tipų, tačiau jie paprastai susideda iš trijų pagrindinių dalių: dendrito, kuris gauna signalą, kūno ląstelės, dar vadinamos soma, kuri apskaičiuoja signalą, ir aksono, kuris siunčia signalą. Tad šie visi neuronai yra susijungę vienas su kitu, jog galėtų siųsti bei gauti informaciją. Tačiau pasaulyje egzistuoja žmonių, kurių neuronų veikla yra sutrikusi ar galbūt visai neveiksni. Kuo tai susiję su „neuralink“? Tikriausiai daugelis žino, jog elektros srovė gali suaktyvinti raumenų ir nervų darbą. Vadinasi, kai maža srovė yra tiekiama per elektrodą, besikeičiantis elektrinis laukas skatina netoliese esančius neuronus teisingai ir gerai funkcionuoti. Stimuliuojant, daugelyje elektrodų galima sukurti veiklos modelius, sukeliančius norimą pojūtį, pavyzdžiui: rankoje laikomo objekto pojūtį ar matomą vaizdą. Stimuliacija taip pat gali sumažinti ar pašalinti patologinius veiklos modelius, atsirandančius dėl neurologinių sutrikimų, pavyzdžiui, sumažinti turimą judesių trūkumą, sergant Parkinsono liga. Taigi pasitelkus „neuralink“ mikroschemos pagalbą smegenų veikla būtų atstatyta ir žmogus, turintis smegenų sutrikimą, galėtų funkcionaliai ir kokybiškai gyventi. Tikriausiai kyla klausimas, kaip šis prietaisas atsidurs mūsų galvoje? Atsakymas paprastas – jis bus implantuotas į žmogaus smegenis. 2019 metų vasarą „Neuralink“ projekto grupė atskleidė, kaip atrodys veiksmas, kuomet sujungs kompiuterį su žmogaus smegenimis. Kompanija pristatė „siuvimo mašiną-robotą“, kuris giliai į žmogaus smegenis gali implantuoti ultra plonus, net daug plonesnius už žmogaus plauką siūlelius. Kaip pats Elon`as teigė, implantas turėtų būti maždaug 1 colio (2,54 cm) skersmens ir šis prietaisas būtų įdiegiamas, pašalinant nedidelę dalį kaukolės. Kūrėjas taip pat pridūrė, jog iš šalies sudėtingai atrodanti procedūra būtų atliekama saugiai ir tikimybė, kad žmogaus kūnas atmes šį svetimkūnį yra labai maža. Tad Elonas pripažino, kad nerimauti dėl operacijos iš tiesų nereikėtų.

Kaip tai pakeis mūsų gyvenimą?

Toks fiktyvus ir neįtikėtinai skambantis ateities scenarijus iš ties kelia didelę nuostabą ir priverčia susimąstyti. Galbūt paprastam ir visavertiškai gyvenančiam individui, tokio tipo įrenginys nesukelia jokių emocijų, nes jam tai neaktualu. Tačiau tai itin svarbu žmogui, gyvenančiame su tam tikromis sveikatos problemomis, žmogui, kuris prarado regėjimą, ar žmogui, kuris negali išgirsti ošiančios jūros garsų. Tokiam individui tokio tipo prietaisas, kaip „neuralink“ – tarsi dar vienas žingsnis į kokybišką ir laime paremtą gyvenimą. Šis naujasis Elono Musko, kuriamas įtaisas turės visas galimybes tapti dideliu žingsniu visos žmonijos istorijoje, sukuriant smegenų ir mašinos sąsajas. Toks dirbtinio intelekto ir žmogaus smegenų susijungimas galės padėti neįgaliesiems (žmonėms, turintiems smegenų funkcionalumo sutrikimų) ne tik atstatyti pažeidimus, tačiau bendrauti su kitais žmonėmis, kuriems taip pat bus implantuota „neuralink“ mikroschema. Tad net būsimos komunikacijos technologijos bus pagrįstos smegenų ir kompiuterio ryšiu, gebant skaityti smegenų siunčiamus signalus ir paversti juos pranešimais, kurie vėliau bus siunčiami į mobiliuosius ar kitus įrenginius. Be to, šis prietaisas taip pat leis žmonėms tiesiogiai bendrauti jų mintimis. Taigi, nors dar ir prietaisas yra kūrimo procese, neabejotinai bus vienas geriausių išradimų mokslo istorijoje. Tikriausiai dabar pasauliui tiesiog belieka su nekantrumu laukti apie „neuralink“ mikroschemą daugiau atkeliaujančių žinių, nes kaip ir pats Elon`as Muskas pokalbių šou su Joe Rogano pabrėžė: „dar reikia daug ką nuveikti“ ir su didžiausia viltimi tikimasi, kad visa tai jau greitai atsiras mūsų kasdieniniame gyvenime.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: