Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis / Asmeninio archyvo nuotr.

Boryspilis – nuo Kijevo 45 km. nutolęs srities pavaldumo miestas, kuris be jame esančio tarptautinio oro uosto retai kada patenka į nacionalinių žinių akiratį. Boryspilis antraštėse sužibėjo spalio 28 d., kai nuo COVID-19 komplikacijų mirė, vos prieš tris dienas, ketvirtai kadencijai išrinktas meras Anatolijus Fedorčukas. Mirusio mero vietą laikinai užėmęs miesto tarybos sekretorius Jaroslavas Hodunokas, sakė: „Tai sukrėtė mus visus… manėme, kad jo sveikata gera.“

Ši mirtis buvo negailestingas priminimas žmonėms, kad koronavirusas paliečia visus, neskaitant jų statuso.

Pirmąjį COVID-19 atvejį Ukraina užfiksavo kovo 3 d. ir netrukus po to pritaikė griežtas karantino priemones, besitęsusias keletą mėnesių. Buvo uždarytos mokyklos, maitinimo įstaigos, sporto salės, grožio salonai. Viešasis transportas, įskaitant ir Kijevo metro, buvo sustabdytas ar ribojamas. Ligoninės sudarė specialių darbuotojų grupes bei apmokė medikus, kaip gydyti COVID-19.

Anot vyriausybės, iš viso Ukrainoje patvirtinta daugiau nei 18 000 mirčių nuo COVID-19, o gruodžio 24 d. valstybė perkopė 1 mln. susirgimo atvejų ribą.

Dauguma ukrainiečių mano, kad tikrieji skaičiai gali būti kur kas didesni. Taip mano ir Hodunokas, kuris tvirtina, kad oficiali COVID-19 statistika yra melas, neatitinkantis realybės. Anot jo, gydytojai nenoriai testuoja pacientus dėl koronaviruso.

Įrangos trūkumas ir vakcinos pirkimas

Dar viena problema su kuria, stabdant koronaviruso plitimą, susiduria Ukraina – reikiamos įrangos trūkumas. Tarptautinės ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (OECD) lapkričio ataskaitoje pranešama, kad trūksta kaukių, apsauginių drabužių bei plaučių vėdinimo aparatų.

COVID-19 fondui Kijevas skyrė 2 mlrd. eurų ir susilaukė pritarimo iš įstatymų leidėjos Stefanyšynos. Tačiau, ji ir kiti įstatymų leidėjai ir kritikai iš Antikorupcijos centro pranešė, kad didelė šių pinigų dalis dingo dėl visoje šalyje vykstančio kelių konstrukcijos projekto, inicijuoto prezidento.

Finansų ministerija teigia, kad 59 proc. fondo pinigų buvo panaudoti iki lapkričio 7 d. ir, kad ta suma buvo skirta sveikatos priežiūrai, valstybiniam saugumui, tvarkos užtikrinimui, kultūros palaikymui, turizmui, kūrybinėms industrijoms bei kelių tvarkymui.

Gruodžio 30 d., Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio taryba pranešė, kad buvo pasirašytas kontraktas nusipirkti 1,9 mln. vakcinų iš „Sinovac Biotech“, didžiausio vakcinų gamintojų Kinijoje.

Kadangi Ukraina priklauso žemesnes pajamas gaunančių valstybių grupei, tikimasi, kad ji gaus 8 mln. nemokamų vakcinų, kuriomis pirmame 2021 m. ketvirtyje paskiepys pusę piliečių.

Stepanovas sakė, kad pusė visų Ukrainos gyventojų turėtų būti paskiepyti 2021 m. didžiąją daugumą sudarys su COVID-19 kovojantys medikai, pirmieji respondentai, senesnio amžiaus žmonės bei žmonės, turintys didelių sveikatos problemų.

Ekonominiai sunkumai

Gruodžio 29 d. ekonomikos ministras Ihoras Petraško sakė, kad šalies BVP nukris iki 119 mlrd. eurų, sukeldamas 4,8 proc. metinį nuosmukį.

Tam, kad sušvelnintų nuo sausio 8 d. dvi savaites truksiantį griežtą karantiną (bus draudžiamas paslaugų teikimas maitinimo įstaigose, uždaromi pramogų, sporto ir prekybos centrai, nakvynės vietos ir visos mokyklos), vyriausybė šį mėnesį 278 tūkst. darbuotojų ir mažų verslų savininkams skyrė 65 mln. eurų.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: