© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Black Lives Matter“ („Juodaodžių gyvybės svarbios“, BLM) judėjimas nominuotas 2021-ųjų Nobelio taikos premijai už skatinimą atkreipti dėmesį į sisteminį rasizmą pasauliniu mastu.

Nominaciją skyrė Norvegijos parlamentaras Petter Eide, kuris sako taip padaręs, nes „Black Lives Matter“ „sugebėjo sutelkti įvairių socialinių grupių žmones, o ne tik afroamerikiečius bei žmones, jautusius priespaudą… ir kitokiu būdu, nei tai darė jų protėviai.“ Rekomendaciją parlamentaras skyrė po neramių metų (ypatingai vasaros), kuomet pasaulį krėtė masiniai protestai, kilę dėl Džordžo Floido nužudymo, kurį įvykdė Mineapolio policijos pareigūnas.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Taikos premiją suteikdami „Black Lives Matter“ judėjimui, kuris tapo vienu stipriausiu globaliu judėjimu kovoje su rasine neteisybe, nusiųsime aiškią žinutę, kad taika gyvena lygybėje, solidarume ir žmogaus teisėse ir, kad visos valstybės privalo laikytis šių pagrindinių principų,“ rašė P. Eide.

Jo nominacija paneigė tvirtinimus, jog šis judėjimas yra žiaurus ir pabrėžė, jog 93 % protestų dėl rasinės lygybės Jungtinėse Amerikos Valstijose, vykusių po Floido mirties, buvo taikūs. „Tai nėra tvirtas argumentas,“ sakė jis. „Jei judėjime ir buvo kažkiek smurto, tai nereiškia, kad reikia kaltinti visą judėjimą.“

Black Lives Matter“ apie šią nominaciją atsiliepė „Twitter“: „Mes esame didžiausias socialinis judėjimas žmonijos istorijoje. Šiandien buvome nominuoti Nobelio taikos premijai. Žmonės pradeda atsiliepti į

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

mūsų pasaulinį kvietimą: dėl rasinės lygybės, ekonominės nelygybės pabaigos, rasizmo, įtakojamo aplinkos ir baltųjų viršenybės. Mes tik pradedame.“

Black Lives Matter“ judėjimo, kurį įkūrė Alicija Garza, Patrisė Kulors ir Opal Tometi, pradžia laikoma 2012 m. grotažymė, sukurta po to, kai Džordžas Zimermanas beprasmiškai nušovė beginklį juodaodį paauglį Treivoną Martiną. Zimermanas buvo išteisintas dėl Martino žmogžudystės ir ši byla įžiebė tai, kas dabar vadinama koordinuotu tarptautiniu judėjimu, skirtu pasipriešinti sisteminėms jėgoms, tokioms kaip policija, kurios sukelia juodaodžių mirtis. Judėjimas yra įsteigęs skyrius įvairiose pasaulio šalyse, kurių nariai yra organizuoti šalininkai, pasirodantys mitinguose, boikotuose ir kurių užduotis į pasaulį įnešti daugiau lygybės ir teisingumo.

© Wikimedia Commons archyvo nuotr.
© Wikimedia Commons archyvo nuotr.
Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: