© Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Žinoma NVO, stebinti Rusijos kalėjimų sistemos piktnaudžiavimą, teigia, kad sulaukė „tūkstančių“ nutekėjusių vaizdo įrašų, kuriuose matoma, kaip įvairiuose šalies kalėjimuose apsauginiai muša ir kankina kalinius.

„Tai beprecedentis nutekėjimas, kuris šalyje tikrai sukels šoko bangą. Iš viso mes turime daugiau nei 40 gigabaitų užimančių failų, parodančių plačiai paplitusius kankinimus“, žmogaus teisių organizacijos „Gulagu.net“ įkūrėjas Vladimiras Osechkinas telefoniniu interviu sakė „The Moscow Times“.

Naujienų tinklapis „Mediazona“  pasidalino trimis „Gulagu.net“ gautais vaizdo įrašais, kuriuose, kaip pranešama, matomi Volgos miesto Saratovo kalėjimo ligoninėje kankinami kaliniai.

Kremlius teigia, jog apie Saratovo kalėjimo ligoninės vaizdo įrašus žinojo ir Federalinė kalėjimų tarnyba (FSIN) pradėjo šių vaizdo įrašų tyrimą.

„Jei tai pasitvirtins, bus pradėtas itin rimtas tyrimas“, – antradienį sakė žurnalistams Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.

„Gulagu.net“ taip pat pasidalino įrašu, tariamai nufilmuotu tame pačiame Saratovo kalėjime, kuriame matoma kaip keletas žmonių, naudodami didelį objektą, prievartauja prie lovos pririštą nuogą vyrą.

Pasak Osechkino, jo organizacija nutekintus vaizdo įrašus pradėjo gauti kovo mėnesį iš buvusio Saratovo kalėjimo kalinio, kuris buvo paleistas šių metų vasarį.

Osechkinas sakė, jog kalinys buvo Baltarusijos informacinių technologijų specialistas, kuris, kaip pranešama, gavo prieigą prie kalėjimo kompiuteriuose laikomų vaizdo įrašų, kurie buvo nufilmuoti keliuose kalėjimuose Irkutske, Vladimirske ir Saratove nuo 2018 iki 2020 metų.

Jis sakė, kad pranešėjas anksčiau šią savaitę išvyko iš Rusijos ir atsisakė atskleisti savo buvimo vietą, nes baiminosi dėl gyvybės.

„Planuojame pasidalinti vaizdo įrašų partijomis, viena po kitos, per ateinančias savaites, kadangi šaltinis jau nebepasiekiamas Rusijos valdžiai“, sakė Osechkinas.

„Gulagu.net“ vaizdo įrašus taip pat nusiuntė ir Europos komitetui prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ar baudimą (CPT). CPT ne iškart atsakė į „The Moscow Times“ prašymą pakomentuoti.

Osechkinas žmogaus teisių organizaciją „Gulagu.net“ įsteigė 2011 metais, kad kontroliuotų Rusijos kalinių teisių pažeidimus. 2015 metais jis išvyko iš Rusijos ir šiuo metu gyvena Prancūzijoje.

„Gulagu.net“ tinklapis liepos mėnesį Federalinio saugumo tarnybos (FSB) ir FSIN reikalavimu Rusijos žiniasklaidos kontrolieriaus „Roskomnadzor“ buvo užblokuotas.

Tania Lokšina, organizacijos „Human Rights Watch“ direktoriaus pavaduotoja Europoje ir Vidurio Azijoje, sakė, kad nors „HRW“ ir negalėjo patvirtinti vaizdo įrašų, jie „suteikė pagrindą rimtai susirūpinti“.

„Kankinimų problema Rusijos įkalinimo įstaigose yra itin ūmi, o vyriausybė mažai ką daro, kad užtikrintų veiksmingą tyrimą, aukų ir pranešėjų saugumą bei pažeidėjų atskaitingumą“, sakė Lokšina.

Remiantis naujausiu Europos Tarybos pranešimu, Rusijoje, kaip ir Turkijoje, yra didžiausias kiekis įkalintų asmenų visoje Europoje.

Žmonių teisių organizacijos jau ne kartą griežtai kritikavo „sistemingą“ Rusijos kalinių kankinimą.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: