europarl.europa.eu archyvo nuotr.

Trečiadienį Europos Parlamento (EP) rūmuose Briuselyje Baltarusijos demokratinei opozicijai įteikta 2020 m. Sacharovo premija už minties laisvę. Išimties tvarka Briuselyje, o ne Strasbūre surengtos ceremonijos metu EP pirmininkas David Sassoli premiją iškilmingai įteikė Baltarusijos Koordinavimo tarybos atstovėms Sviatlanai Cichanouskajai ir Veranikai Capkalai.

Įteikdamas premiją D. Sassoli pažymėjo: „Visas pasaulis žino, kas vyksta jūsų šalyje. Matome jūsų drąsą ir kančią. Matome moterų drąsą. Baltarusija rodo mums pavyzdį. Matome neapsakomo masto piktnaudžiavimus ir prievartą. Jūsų siekis ir ryžtas gyventi demokratinėje šalyje mus įkvepia. Mes jus remiame jūsų kovoje.“

Priimdama premiją, Baltarusijos opozicijos lyderė S. Cichanouskaya sakė: „Kiekvienas baltarusis, dalyvaujantis taikiame proteste prieš smurtą ir neteisėtumą, yra didvyris. Kiekvienas iš jų yra drąsos, atjautos ir orumo pavyzdys. <…> Baltarusiai nuo rugpjūčio 9 d. rinkimų protestuoja kiekvieną savaitę. Jie protestuoja dėl savo ir tų, kurie ten negali būti, ateities. Jie protestuoja už baltarusių, europiečių, jūsų ir mūsų laisvę bei orumą. Be laisvos Baltarusijos Europa nėra iki galo laisva. Prašome Europos ir viso pasaulio paremti Baltarusijos žmones.“

Demokratinei Baltarusijos opozicijai atstovauja Koordinavimo taryba – drąsių moterų iniciatyva, kuriai priklauso pagrindinė opozicijos kandidatė šalies prezidento rinkimuose Sviatlana Cichanouskaya, Nobelio premijos laureatė Svetlana Aleksijevič, muzikantė ir politinė aktyvistė Marija Kalesnikava bei politinės aktyvistės Volha Kavalkova ir Veranika Capkala. Demokratinei opozicijai taip pat atstovauja vaizdo tinklaraštininkas bei politinis kalinys Siarhei Cikhanouski, žmogaus teisių organizacijos „Viasna“ įkūrėjas Ales Bialiacki, darbininkų judėjimo lyderis Siarhei Dyleuski, „Telegram“ kanalo NEXTA įkūrėjas Stsiapan Putsila, politinis kalinys Mikola Statkevič ir kiti visuomenės veikėjai.

Siekdamas numatyti tolesnę paramą šios šalies demokratinei opozicijai, gruodžio 18–21 d. Europos Parlamentas rengia nuotolinę faktų paieškos misiją dėl Baltarusijos, kurios nariai yra ir Andrius Kubilius (Europos liaudies partija) bei Petras Auštrevičius (Atnaujinkime Europą).

Šių metų laureatą Parlamento politiniai lyderiai išrinko spalio 22 d. Premijos vertė – 50 tūkst. eurų. Kiti šių metų finalininkai buvo „Guapinol“ aplinkosaugos aktyvistai iš Hondūro bei Mosulo (Irakas) katalikų arkivyskupas monsinjoras Nadžib Michael.

Sacharovo premija už minties laisvę, pavadinta Rusijos fiziko ir politinio disidento Andrejaus Sacharovo garbei, nuo 1988 m. kasmet skiriama asmenims ir organizacijoms, ginančioms žmogaus teises ir laisves. Pernai ji atiteko ekonomistui Ilhamui Tohti, kovojančiam už Kinijos uigūrų mažumos teises.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: