Jeff Bezos © Wikimedia Commons archyvo nuotr.

Jei paklaustum pasaulio milijardierių, koronaviruso recesija baigėsi. Remiantis pirmadienį išleistu „Oxfam pranešimu, 1000 turtingiausių milijardierių kartu prarado apie 30% savo turto, kai kovą COVID-19 apribojimai sustabdė pasaulinę ekonomiką. Iki lapkričio pabaigos jie viską susigrąžino.

Pasaulio turtingiausiems, prireikė mažiau nei 10 mėnesių atsigauti dėl pandemijos metu iškilusių finansinių nuostolių. Pasaulio skurdžiausiems, anot pranešimo, prireiks daugiau nei 10 metų.

„Nors turtuolių mažuma prieš pandemiją ir jos metu sukaupė didžiulius turtus, didžioji pasaulio populiacijos dalis stengėsi išgyventi iš mažų atlyginimų, neturėdami galimybės gauti tinkamos sveikatos priežiūros ir išsilavinimo,“ „Oxfam Amerika“ viceprezidentas Paulas O’Brajanas sakė „HuffPost.“ „Šiandienos ekstremalus turto koncentracijos lygis yra nesuvaldomas. Milijardieriai yra ekonominės ligos, o ne sveikatos ženklas. Jie yra neveikiančios ekonomikos simptomas.“

Pandemija grasina sunaikinti daugiau nei du dešimtmečius trunkantį pasaulinio skurdo mažėjimą. Pasaulinis bankas apskaičiavo, kad daugiau nei 200 milijonų žmonių gali pradėti skursti dėl ekonominių COVID-19 pasekmių – tiek mažas pajamas gaunančiose šalyse, tiek turtingose, įskaitant JAV. Stulbinamai, „Oxfam“ pranešimas parodė, kad kaina, kuri trukdytų žmonėms patekti į gyvenimą, kuriame uždirba ne tik 5,50$ per dieną, reikalautų daug mažiau, nei turtingiausių pasaulio žmonių pelnas per koronaviruso krizę.

Pagal „Oxfam“ skaičiavimus – remiantis Pasaulinio banko skurdumo duomenimis ir „Credit Suisse“ ir „Forbes milijardieriai“ sąrašu – 10 pasaulio turtingiausių žmonių, įskaitant „Amazon“ generalinį direktorių Džefą Bezosą ir „Tesla“ įkūrėją Eloną Muską, prie savo kolektyvinės bendrosios vertės pridėjo 540 mlrd. dolerių per paskutinius tris 2020 m. ketvirčius. Jei jie perduotų apie 80 milijardų dolerių, jie metus, kol atsistatys ekonomika, galėtų išlaikyti suvargusius milijonus žmonių virš skurdo ribos.

Su likusiu 2020 m. pelnu, šie 10 milijardierių galėtų sumokėti už abi COVID-19 vakcinos dozes kiekvienam žmogui Žemėje, ir nuo to jie vis tiek pirmautų sąrašuose. („Oxfam“ rėmėsi „Pasaulio sveikatos organizacijos“ duomenimis apskaičiavo, kad 9$ dozė, sudarė 141,2 mlrd. dolerių sumą 7.8 mlrd. pasaulio gyventojų.)

„Oxfam“ išleido ataskaitą tuo pačiu metu, kad sutaptų su kasmetiniu „Pasaulio Ekonomikos forumo“ „Davos“ susitikimu (šiais metais rengtame nuotoliniu būdu), kuriame pramonės ir vyriausybės vadovai „susirenka aptarti kritines situacijas.“

Ataskaita nubrėžia aiškią liniją tarp generalinių direktorių viršuje ir apačioje dirbančių darbuotojų, iš kurių daugelis toliau dirbo pavojingomis aplinkybėmis, neturėdami galimybės likti namuose ir vengti viruso.

Rajas Sisodija, verslo profesorius Babsono koledže ir „Sąmoningo kapitalizmo“ judėjimo įkūrėjas, palygino standartinę įmonės struktūrą su Indijos kastų sistema. Viršuje: dosniai apmokomi profesionalai, turintys naudingą aukštesnį išsilavinimą ir akcijų pasirinkimo sandorius, palaikomus „sukramtyk juos ir išspjauk iš darbo“ – žmonės buvo įkalinti mažai mokamuose darbuose, be sveikatos priežiūros, mokamų atostogų ir pensijos išmokų.

„Tai turi pasikeisti“ sakė Sisodija. „Turi būti nedidelis santykis tarp atlyginimo viršuje ir atlyginimo apačioje.“

Šiuo metu taip nėra. Per paskutiniuosius 40 metų, vadovų atlyginimai išaugo 1000%, o darbuotojų atlyginimai sujudo mažiau nei 12%.

„Amazon“ užregistravo rekordinius pardavimus, kai 20.000 „Amazon“ darbuotojų nuo 2020 m. kovo ir rugsėjo susirgo COVID-19. Su turtais, kuriuos jis sukaupė per tą laikotarpį, „Oxfam“ ataskaita nustatė, kad: „Džefas Bezosas galėjo asmeniškai sumokėti kiekvienam iš 876.000 „Amazon“ darbuotojų po vienkartinę 105.000$ išmoką… ir vis tiek būti toks pat turtingas, kaip ir pandemijos pradžioje.“

Tačiau dalijami pinigai nesukurs esminės reikalingos pertvarkos, O’Brajanas sakė: „Prašymas, kad turtingieji būtų labdaringi, nepakeis jų ir bendrovių, kurių pelnas išaugo per pastaruosius metus, apmokestinimo.“

„Oxfam“ rekomenduoja įvesti turto mokesčius, tai būtų svarbus žingsnis kuriant teisingesnę, geresnę ekonominę sistemą.

„Labai turtingi žmonės naudojasi mokesčių rojaus tinklu, išvengdami sąžiningų jiems skirtų mokesčių ir turto valdytojų armijos, kad užtikrintų neapsakomai didelį pelną, kurio negali gauti paprastas investuotojas,“ tęsė jis. „Didelės korporacijos vengia mokesčių, mažina atlyginimus savo darbuotojams ir gamintojams mokamas kainas, mažiau investuoja į savo verslą, tam, kad padidintų turtingų akcininkų gaunamas pajamas. Tiek stambūs verslai, tiek itin turtingieji naudoja savo pinigus ir ryšius, užtvirtinti, kad vyriausybės politika būtų jų naudai. Tai turi baigtis.“

Kita ataskaitos politika rekomenduoja investuoti į socialines paslaugas ir garantuotas pajamas, atsisakant bendrojo vidaus produkto kaip ekonominio augimo mato, ir padaryti kovą su nelygybe pandemijos atsigavimo dėmesio centru.

„Veiksmingiausias būdas sugrąžinti žmones ant kojų po šios pandemijos yra sukurti teisingesnę, labiau patvarią ekonomiką, kuri tiktų visiems, o ne tik keliems pasisekusiems,“ kalbėjo O’Brajanas.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: