© Karolinos Vainiūtės / KlaipėdosŽinios.lt nuotr.

Klaipėdos miestas tikrai gali pasigirti, kad yra išskirtinis skulptūrų gausa. Prieš keletą dešimtmečių centrinėje miesto dalyje netgi buvo įkurtas specialus skulptūrų parkas, kuriame yra 116 modernių skulptūrų. Skulptūrų galima rasti visame mieste, vienos skirtos paminėti tam tikrus istorinius įvykius, o kitų istorija apipinta mitais ir legendomis.

Žmonėms, mėgstantiems šį estetišką erdvinių objektų meną Klaipėdos miestas tikras lobis. Mieste išties labai gausu įvairiausių skulptūrų. Yra sudarytas netgi žemėlapis, kuriuo sekant galima pamatyti žymiausias miesto skulptūras. Didžioji dalis skulptūrų yra senamiestyje, todėl paskyrus truputį laiko galima susipažinti su skulptūromis ir jų slepiamomis įdomiausiomis legendomis.

Bene viena iš paslaptingiausių miesto skulptūrų yra „Vaiduoklis“. Tamsoje pamačius skulptūros siluetą galima tikrai išsigąsti. Šalia pasukamojo tiltelio, Piliavietės pašonėje yra įsikūrusi bronzinė vaiduoklio skulptūra. Tai iš vandens į krantą žengiančio Vaiduoklio siluetas. 2,4 metrų aukščio gana bauginantis personažas yra išlietas iš bronzos, o virš kranto linijos iškilusi jo dalis slepia netikėtumą: kiekvienas, priėjęs prie Vaiduoklio, bus vaiduokliškai pasveikintas. Skulptūra įkūnija vieną iš seniausių Klaipėdos legendų, kurioje pasakojama, kaip 1595 metų Klaipėdos pilies sargybinis Hansas fon Heidė iš Ditmaršo žemės staiga išvydo vaiduoklį. Mistiškas legendos svečias po trumpo pokalbio su pilies sargybiniu įspėjo, kad miestui gali „grūdų ir malkų pritrūkti…”, o po to lygiai taip pat netikėtai pranyko rūke.

© Karolinos Vainiūtės / KlaipėdosŽinios.lt nuotr.

Dar viena legendą slepianti skulptūra stovi taip pat senamiestyje. Skulptūroje pavaizduotas laukinis vyras atsirėmęs į inkarą ir apsijuosęs lapais. Istorija mena, kad XVII a. pirmoje pusėje Klaipėda buvo apjuosta pylimais. Apjuosti gynybinių pylimų kūrėsi du rajonai: Senamiestis ir Odų. Rajonus skyrė Senosios Danės upės vaga, tekėjusi dabartinės Didžiosios Vandens gatvės vietoje. 1693 m. Odų rajonui buvo suteikta privilegija, jis pavadintas Frydricho miestu. Šiame rajone dirbo tuo metu „nešvariomis“ laikytų profesijų atstovai pirtininkai, odminiai veikė ir karčemos. Nors ši vietovė turėjo savo herbą ir vėliavą, gautomis juridinėmis teisėmis Senamiesčiui neprilygo. 1722 m. Frydricho miestas buvo prijungtas prie Senamiesčio Frydricho miesto emblemos-herbo akcentas skulptūra „Laukinis vyras“ tapo nuoroda į “Friedricho pasažą” – uždarą kavinių, restoranų gatvelę. Laukinis vyras, vainikuotas ąžuolo lapų vainiku, atsirėmęs į inkarą, susieja šią istorinę vietą, kurioje čia įvairios to meto pramogos, klestėjo amatai su dabartine gatvelės paskirtimi ir joje verdančiu gyvenimu.

© Karolinos Vainiūtės / KlaipėdosŽinios.lt nuotr.

Koks būtų uostamiestis be jūrinių mitologinių personažų. Klaipėda turi savąją undinėlę, išnirusią iš Dangės upės ir prabangiame savo soste viliojančią praeivius prie Biržos tilto, Karališkojoje krantinėje. Vietinių legendų apie undinėles išties netrūksta. Legendoje minima Kuršių mariose gyvenusi paslaptinga, iš lelijų nupintu vainiku pasipuošusi mergelė, kuri žvaigždėtomis naktimis pasirodydavo mažoje saloje. Mergelė, marių undinėlė, garsiai ir žavingai dainuodama, viliodavo jūreivius pasiklausyti svajingų dainų į savo salą. Jei kas, patikėjęs daina, šokdavo į bangas ir plaukdavo į tą pasirodžiusią salą, greitai prapuldavo, nes staiga atsivėrusi kiaurymė ir prarydavo nuplaukusį jaunuolį su visa sala. Taip, pasak legendos, daug jaunuolių, sužavėtų svajingomis undinėlės dainomis, žuvo. Dangės undinėlės skulptūrą miestui dovanojo Lietuvos aukštoji jūreivystės mokykla.

Senamiestyje ant sienos priešais „Pėdos“ galeriją įsikūręs vienas iš populiariausių mitologinių padarų – „Slibinas“. Apie 145 kg sverianti, 320 cm ilgio, plieno, bronzos bei granito skulptūra – tarsi mistinis Klaipėdos vardo atsiradimo legendos įamžinimas. Skulptūros kūrėjui V. Karčiauskui idėja sukurti “Slibiną” kilo perskaičius padavimą apie du brolius, kurie išėjo ieškoti vietos miestui. Vienas išėjo aplinkeliu palei upę, kitas pasirinko artimesnį kelią per pelkes ir pražuvo. Vėliau brolis radęs pražuvėlio pėdsakus ir klaikią pėdą. Toje vietoje vėliau brolio atminimui atsiradusi Klaipėda.

Klaipėda išties turtinga legendomis ir jas menančiomis skulptūromis. Pastaruoju metu dažnai yra rengiamos ekskursijos, kurių metu pasakojama apie istorijas, skulptūrų atsiradimą ir įdomiausius faktus, taip siekia atkreipti visų dėmesį į skulptūras kaip vertingą kultūros ir istorijos paveldą.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: