Pexels.com archyvo nuotr.

Japonija – tai ilgaamžiškumo šalis, garsėjanti sakuromis, samurajais bei aukštos kokybės technologijomis. Egzotiška šalis traukia ne tik viso pasaulio turistus, bet ir lietuvius. Žavi ir paslaptinga tekančios saulės šalis, kurioje yra apstu tradicinės ir šiuolaikinės kultūros bruožų, turistus stebina kas minutę. Kelionė į šią šalį yra nepigi, bet ji atsiperka pamatytais vaizdais bei sutiktais žmonėmis kartais net pakeičia gyvenimą.

Nesvarbu kur bekeliautum kelionių metu visada atsitinka kuriozinių situacijų, ypač jei vykstama pirmą kartą. Siekiant to išvengti siūlome keletą patarimų, kurie jums bus naudingi vykstant į Japoniją.

1. Negalima vaikščioti su batais po namus

Japonijoje yra nemandagu įeiti su batais į namus, tad prie pat įėjimo privaloma nusiauti batus ir įeiti tik su kojinėmis. Lietuvoje žmonės aunasi šlepetes, tuo tarpu Japonai naudojasi grindų šildymo technologija, kuri šildo grindis visus metus, todėl gyventojai visa laiką vaikšto su kojinėmis.

2. Nepamirškite šlepečių eidami į vonią

Net ir patys išrankiausi Japonai turi šlepetes skirtas voniai. Dažnai jose matosi pavadinimas ar nuotrauka, kurie parodo kur jos yra naudojamos. Šlepetės dažniausiai yra apsiaunamos vonios kambaryje. Kadangi didžiąją dalį japonai vaikšto su kojinėmis, vonios kambaryje kojinės gali sušlapti, tad geriau yra apsiauti šlepetes.

3. Negudrauti laukiant eilėse

Japonai yra pareigingi ir laikosi taisyklių kasdieniniame gyvenime. Eiti į kitą eilę ar brautis į priekį yra nemandagu. Kiekvienas žmogus stovi savo vietoje ir kantriai laukia eilės.

Japonija 4

Pexels.com archyvo nuotr.

4. Nesitikėkite vakarietiškų tualetų

Lankant įžymias tradicines vietas, nereikia tikėtis prabangių tualetų, dažniausiai tokie būna viešbučiuose ar kituose prabangiuose pastatuose. Vakarietiškus – sėdimus tualetus galima rasti didžiuosiuose miestuose ar vakarietiškame restorane. Deja, tradicinėse šventovėse ar gamtoje rasite lauko tualetus, kuriuose reikia atsitūpti. Tualetinio popieriaus retai arba visiškai nerasite, tad geriausia turėti su savimi servetėlių.

5. Nesimaudykite vonioje jei esate nešvarus

Maudymasis vonioje neegzistuoja Japonijoje. Vonia skirta kūno terapijai – atsipalaidavimui bei sušildo visą kūną po sunkios dienos. Jei norite išsimaudyti, nuplauti dulkes– prauskitės po dušu. Būtinai susiriškite plaukus, prieš lipdami į vonią.

6. Vaikščiojant negurkšnoti ir nevalgyti

Vaikščiojant valgyti ir gerti yra tabu Japonijoje. Skirtingai nei daugelio Vakarų šalių, kur žmonės nuolat skubėdami kramto ir geria, Japonai labiau linkę suvalgyti patiekalus sėdėdami. Galbūt tai yra susiję su jų kultūrine pagarba maistui – dauguma patiekalų prasideda Itadakimasu žodžiu, kuris reiškia “aš nuoširdžiai priimu”. Japonai bijo, jog vaikščiojant gali išsilieti gėrimas ar nukristi maistas. Net gatvės maisto paviljonuose žmonės valgo stovėdami ar atsisėdę ant kėdžių.

7. Nepilkite sojos padažo ant ryžių

Ryžiai Japonijoje yra gerbiamas maistas, kuris yra patiekiamas kaip garnyras. Japonai nepila sojos padažo ant ryžių. Ryžiai yra skirti kitų patiekalų skoniui subalansuoti. Pilti sojos padažo ant ryžių tai tas pats kaip valgyti bulvytes fri su cukrumi. Šitaip valgydami įžeisite šefą, o japonams pasirodys, jog esate keistas ar net supyks.

Japonija 5

Pexels.com archyvo nuotr.

8. Mokėkite naudotis lazdelėmis

Prieš vykstant į Japoniją, svarbu išmokti naudotis lazdelėmis o-hashi. Išmokti nėra sunku be to vietiniai jums negailės komplimentų. Draudžiama: mojuoti lazdelėmis bei rodyti į kitą žmogų lazdele. Niekada lazdelių neįsmeigti į ryžius, tai simbolizuoja mirtį. Kai baigsite valgyti, padėkite lazdeles ant specialaus laikiklio, nepalikti sukryžiuotų lėkštėje.

9. Drąsiai šliurpkite ir raugėkite

Japonijoje drąsiai galite šliurpti ir raugėti. Vakariečiams toks elgesys yra nemalonus, tuo tarpu japonams yra didžiulis komplimentas, nes reiškia, jog svečias mėgaujasi šeimininko maistu, tad drąsiai bei kuo garsiau valgykite prie stalo ir virtuvės šefas bus tuo labai patenkintas.

10. Nepilkite alkoholinio gėrimo į savo stiklinę.

Alkoholinis gėrimas yra labiau draugų ir kolegų komunikacijos dalis. Vyriausiasis žmogus pradeda pilti pirmas, o kiekvienas japonas pila gėrimą kitam, o ypač tiems, kurių stiklinė yra tuščia. Japonijoje yra svarbu dalinimasis su kitais. Įsipylimas sau, reiškia nepagarbą šalia esantiems žmonėms bei egoizmą.

11. Neduokite arbatpinigių

Vakaruose arbatpinigiai dažniausiai yra padėka už puikų aptarnavimą, tačiau japonams arbatpinigiai yra įžeidimas, nes paslaugų darbuotojai: padavėjai, taksi vairuotojai ar kirpėjai pakankamai uždirba ir nesitiki jokios padėkos iš savo klientų.

kauke

Pexels.com archyvo nuotr.

12. Sergantys privalo dėvėti medicinines kaukes

Japonijoje dėvimos kaukės kai norima, jog žmonės neužsikrėstų plintančiomis ligomis. Didžiuosiuose Japonijos miestuose gyvena apie 9 mln. žmonių. Važiuojant viešuoju transportu keleivių būna sausakimšai. Nedėvėdami kaukės parodote, jog jums nerūpi kitų žmonių sveikata, tad labai svarbu sergant, sloguojant ar kokiam virusui užpuolus, užsidėti kaukę. Japonijoje galima nusipirkti madingų kaukių, su kuriomis nebūtų gėda vaikščioti.

13. Nerodykite pirštu į savo krūtinę

Kiekvienoje kultūroje yra skirtinga kūno kalba. Lietuviai rodo pirštų į savo krūtinę, pranešdami apie save. Japonai nurodo save rodydami pirštu į savo nosį ir tai reiškia aš. Galbūt tai miela ir vaikiška, bet Japonai tikrai taip elgiasi.

14. Venkite skaičiaus 4

Mūsų kultūroje skaičius 13 asocijuojasi su nelaime ar net mirtimi. Japonai bijo skaičiaus 4 shi, kas jų kalboje skamba kaip mirtis. Šis skaičius visuomenėje yra vengtinas ir retai rasite 4 kambario numerį, tik dėl to, jog šioje kultūroje yra nelaimės skaičius. Kitas šioje kultūroje nelaimės skaičius būtų 9 kyu, kas skamba kaip kankinimas ar kančia. Japonijoje nedrįskite pasirodyti su 49 užrašo marškinėliais, nes pasak vietinių pritrauks nelaimę.

15. Garsiai nešnekėkite telefonu

Japonija yra viena tankiausiai apgyvendintų pasaulio šalių ir 90 proc. gyventojų naudojasi mobiliaisiais įrenginiais. Japonijoje nėra priimtina kalbėti garsiai. Jie gerbia kitų privačią erdvę ir tylą. Tačiau tai nereiškia, jog japonai nieko nedaro. Jie viską daro tyliai: žaidžia žaidimus, siunčia teksto žinutės ir t.t. Naudodamiesi telefonu, jie įjungia tylų režimą.

Japonija 3

Pexels.com archyvo nuotr.

16. Nelieskite japonų

Lotynų Amerikoje, kur apkabinimas ir pabučiavimas į skruostą yra normalus pasisveikinimas su draugais ir nepažįstamais. Japonai santūrus ir susitikę šitaip nesielgia viešumoje. Šis elgesys dažnai sukelia didelę painiavą rytų ir vakarų derybose tarp rytų ir vakarų šalių atstovų. Susitinkant su aukštesnio statuso žmonėmis, patartina nusilenkti 45 laipsniu kampu.

17. Nesitikėkite, jog taip reiškia taip

Būdami Japonijoje jūs išgirsite žodį Hai, kas reikštų taip, bet ir tuo pačiu – aha aš tave girdžiu. Nesitikėkite jog jie jums pritaria pokalbio metu. Japonai taip pat nesako žodžio ne, derybų metu. Dažniausiai jie sako „Mes pabandysime“ , „tai gali būti per sunku“ ir „tai apsvarstysime“. Šios frazės padeda išlaikyti aukštos reputacijos įvaizdį, kuris Rytų Azijoje yra svarbus.

18. Nešiukšlinkite

Japonijos gatvėse nerasite šiukšlių. Keisčiausia, jog sunkiai rasite ir šiukšliadėžių. Tad, kur japonai išmeta savo šiukšles, kai viešose vietose yra mažai šiukšliadėžių? Žmonės nešasi šiukšles namo ir išmeta į tam skirtą konteinerį. Dėl itin didelio gyventojų tankio, Japonijoje imta deginti šiukšles, o degant išsiskiriama energija yra panaudojama.

19. Nevartokite narkotikų

Japonija griežtai laikosi narkotikų nevartojimo įstatymo. Jei būsite sučiuptas vartojant narkotikus, turėsite sumokėti didelę baudą ar net būsite uždarytas į kalėjimą. Japonijoje nulinė tolerancija narkotikų vartojimui, o ypač griežtai žiūrima į užsieniečius. Nevartokite narkotikų, kai lankotės Japonijoje arba pasiruoškite susidurti su dideliais nemalonumais.

20. Važiuokite kaire kelio juosta

Skirtingai nei Lietuvoje, Japonijoje važiuojama kairėje kelio pusėje. Jei važiuosite automobiliu dešinėje kelio pusėje, tai sukelsite nelaimingą atsitikimą ir būsite areštuotas, nubaustas ir įkalintas. Įsitikinkite, kad laikotės visų eismo taisyklių ir turite galiojantį tarptautinį vairuotojų leidimą (IDP).

Japonija 2

Pexels.com archyvo nuotr.

21. Nerūkykite viešajame transporte

Japonai nuo mažens yra mokomi gerų manierų ir ne nuostabu, jog jie reikalauja to iš atvykusiųjų. Rūkymas, garsus kalbėjimas bei garsios muzikos klausimas yra griežtai draudžiamas viešajame transporte. Rūkyti yra leidžiama pažymėtuose rūkymui skirtose vietose, kurias galite rasti kavinėse bei restoranuose. Kitas patarimas, niekada rūkant cigaretę nemesti pelenų ant žemės. Parduotuvėse galite rasti ir nusipirkti už 100 jenų kišeninę peleninę. Visuomenėje kurioje yra propaguojamas sveikas gyvenimo būdas, tikrai nesusilauksite pritarimo rūkant viešoje vietoje.

22. Nepriimkite dovanos viena ranka

Jei atvykstate į Japoniją dėl verslo susitikimo ir jums įteikiama dovana ar vizitinė kortelė, visada paimkite abiem rankom ir padėkokite nusilenkdami. Gavę vizitinę kortelę, įdėmiai ją apžiūrėkite, taip parodysite, jog Jums rūpi ir tai vertinate. Gavę dovana, neskubėkite iš karto atidaryti. Japonai gavę dovaną atidaro tik tada, kai išeina ją padovanojęs asmuo.

23. Nevėluokite

Japonijoje laikas yra labai vertinimas. Kiekviena minutė, valanda ar net sekundė yra svarbi, tad vėlavimas reiškia, jog tu netausoji ir negerbi laiko. Geriausiai visada yra atvykti anksčiau laiko, kaip visi vietiniai.

24. Nepamirškite padėkoti ir nusilenkti

Nesvarbu kur būtumėte, dažnai dėkokite – Arigatou gozaimasu, kuris reiškia Ačiū. Šį žodį vartokite visur kur tik norite padėkoti, padavėjai kuri atneša jums maisto ar kasininkei. Jeigu susitinkate su vyresnio amžiaus japonu, tai tuo atveju nusilenkite. Nusilenkimas žmogui taip pat reikalauja technikos bei žinių, nes kiekvieno nusilenkimo kampas reiškia kokios pagarbos žmogus nusipelno.

Japonija 6

Pexels.com archyvo nuotr.

25. Nerašykite vardo raudonos spalvos tušu

Vykdami į Japoniją, atsisveikinkite su raudonai rašančiu tušinuku.Net nebandykite užsirašyti vardus raudonu tušu, nes yra tikima, jog vardo užrašymas raudona spalva, gali sutrumpinti žmogaus gyvenimą. Šis įsitikinimas kilo nuo tada kai japonai rašė raudonu tušu mirusiųjų vardus ant paminklų. Neretai raudonas tušas yra naudojamas įvairiems ritualams, kai norima pakenkti kitam žmogui.

Reklama: Vonios sienelės – praktiškas pasirinkimas! Lengvas vonios sienelių valymas ir sausos vonios kambario grindys!

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video:

Taip pat skaitykite: